Muotoilun
edellätekijä

Muotoilukeskus MUOVA on toiminut sillanrakentaja korkeakoulumaailman ja yrityselämän välillä jo yli 30 vuotta. Vuodesta 1988 alkaen Muovan tehtävänä on ollut pk-yritysten kansainvälisen kilpailukyvyn edistämiseen muotoilun keinoin.

Muova on luonut omaleimaisen poikkitieteelisen toimintaympäristön tutkimukselle ja kehittämiselle, opetukselle ja yritysyhteistyölle. Kotimainen yritysyhteistyö on tiivistä ja kansainvälinen yhteistyöverkosto vahva. Muova tunnetaan luotettavana ja innovatiivisena yhteistyökumppanina.

Muovan tiimi

Annika Hissa

Sanna Virkkala-Kuusisto

Miia Lammi

Kehittämispäällikkö
Tutkimus ja kehitys
050 408 4969
miia.lammi@muova.fi

Tommi Siljamäki

Muotoilupäällikkö
Yrityspalvelut
050 573 4003
tommi.siljamaki@muova.fi

Jari Ratilainen

Projektipäällikkö
Kasvuhautomo
040 182 9027
jari.ratilainen@muova.fi

Tanja Oraviita

EU Erasmus+, Interreg-ohjelma, Horisontti-ohjelma, Europe Aid

Projektipäällikkö
Kansainväliset projektit 
Hankehakemukset
040 163 2940
tanja.oraviita@muova.fi

Janne Pekkala

Veera Hautala

Kimi Wennström

Projektipäällikkö, Teollinen muotoilija
050 50 473 7998
kimi.wennstrom@muova.fi

Sanna Peltonen

Projektipäällikkö, Erikoistutkija
Markkinalähtöinen muotoilu
050 408 3638
sanna.peltonen@muova.fi

Marianne Laurila

João Pereira

Vuorovaikutussuunnittelija
050 563 0803
joao.pereira@muova.fi

Carmen Vendelin-Laukkanen

Meri Tuomela

Projektityöntekijä
0207 663 603
meri.tuomela@muova.fi

Asko Uuras

Digitalisaatioasiantuntija
040 960 5297
asko.uuras@muova.fi

Yhteystiedot

Oy Vaasan ammattikorkeakoulu –
Vasa yrkeshögskola Ab:n
Muotoilukeskus MUOVA

Wolffintie 36 F 11, 65200 Vaasa
Puh. +358 (0)50 568 5863
etunimi.sukunimi@muova.fi

Sähköinen laskutus

Verkkolaskuosoite: 003722676693
Verkkolaskuoperaattori: CGI
Operaattorin välittäjätunnus: 003703575029
Viite: MUOVA

Paperiset laskut

Oy Vaasan ammattikorkeakoulu – Vasa yrkeshögskola Ab:n | Muotoilukeskus MUOVA
PL 509, 65101 VAASA, FINLAND
Viite: MUOVA

Tietosuojaseloste https://www.vamk.fi/tietosuoja